Nyhedsbreve


Nyhedsbreve

06-05-2026

Guldager Highland Cattle News - April 2026

Der sker som sædvanligt så meget, og der er så meget at berette. 

Åbningstider i butikken: 

Butikken har åbent hver torsdag 10.00-17.00 og fredag 10.00-16.00 på Tarp Byvej 6F.

Men i forbindelse med Kr. Himmelfartsdag d. 14/5, har vi kun åbent om fredagen i uge 20.

 

Leveringsture i maj:

Vi kommer rundt i Jylland næste gang søndag d. 10/5 og søndag d. 24/5.

Vi kommer til Sjælland og Fyn næste gang lørdag d. 16/5, søndag d. 17/5 (København & Nordsjælland), og søndag d. 31/5 (Sjælland).

Vi pakker ordren i den sekvens, som de kommer ind. Dvs. hvis man bestiller i god tid, jo bedre er ens chancer for, at vi kan levere det hele.

 

Flytning af dyr fra Randbøl hede pga. ulveangreb:

Vi har haft 2 ulveangreb på et areal ved Randbøl hede. Heldigvis er ingen dyr døde, men 2 af vores kvier havde kraftige bidmærker på inderlåret. Derudover var 2 kvier jaget ud af indhegningen + 200 meter hegn rykket op af jorden. Vi havde en ulvekonsulent fra Naturstyrelsen ude at tage DNA-prøver af hvert angreb, så vi kan få det registreret. Vi tog en hurtig beslutning, og fik indfanget alle dyrene og fik dem flyttet til et sikkert sted, dvs. et sted, hvor vi endnu ikke har haft ulveangreb. Arealet i Randbøl ligger i samme område hvor en dyreholder for nyligt fik dræbt 2 ponyer (den ene drægtig), og en fåreavler fik dræbt 38 får i et angreb for 14 dage siden.

Konsekvensen af de stigende antal ulveangreb er at flere og flere arealer ikke bliver afgræsset plus den ene dyreholder efter den anden kaster håndklædet i ringen (se f.eks. opslag vedr. Kragsiggård på Facebook). Vi føler med jer, og forstår jeres frustration og afmagt.

 

Guldager Highland Cattle anklaget for misrøgt af dyr:

Vi har haft 7 heste (4 hopper og 3 føl) ved Gyttegård plantage. Vi blev kontaktet lørdag aften af foreningen ”Stop vanrøgt af dyr beg hegn”. De vurderede, at 1 af hopperne, var meget tynd. Mandag eftermiddag to vi aktion, og fik hestene tilset af en dyrlæge, og fik deres klove klovbeskåret af en klovbeskærer. Dyrlægen havde intet at udsætte på de 6 dyr, men syntes også den ene hoppe var tynd, men det kunne skyldes, at den havde en stort diende føl ved siden. Hestene blev efterfølgende flyttet til et areal med masser af græs. Efterfølgende er vi blevet politianmeldt og meldt til Fødevarestyrelsen af ”Stop vanrøgt af dyr bag hegn”. Politiet droppede dog hurtigt sagen efter at have rådført sig med dyrlægen, plus tidligere erfaringer med denne gruppe.

 

Sidste nye innovative ting fra Fødevarestyrelsen:

Hver besætning har deres eget CHR-nummer. Under dette CHR-nummer kan man se samtlige dyr (hvert dyr har sit eget ”CPR-nummer”, som hører til hver besætning. Sådan har det været siden ruder konge var knægt.

Fødevarestyrelsen kræver nu, at alle arealer, hvor vi har dyr gående skal have hver deres CHR-nummer.  Men Fødevarestyrelsen kræver ikke, vi skal ikke flytte dyrene i systemet, når vi flytter dyrene fysisk. Da vi har dyr gående på ca. 70 lokationer, så skal vi i princippet have oprettet 70 CHR-numre. For at få oprettet et CHR-nummer skal man kontakte noget der hedder SEGES, hvor en medarbejder så skal oprette hver enkelt (regning for dette arbejde, sendes efterfølgende til dyreholder). Mange af vores lokationer har ikke et hus nummer, men er blot en markblok eller flere markblok numre. Dvs. vi skal til at vedligeholde 70 CHR-numre, da arealer går ind og ud af vores forpagtning hver år. Dette er endnu et tosset tiltag fra Fødevarestyrelsen, som ikke giver nogen mening.

 

Nye kalve:

Det vælter ud med kalve i øjeblikket. Specielt omkring arealet ved Myrthue, hvor vi har 34 køer gående. I går var der 12 kalve (røde, sorte og hvide). Vi kan nemlig godt lide alle farver.

 

Nye avlstyre på vej:

Vi har købt 2 nye avlstyre (Atlanta og Aperol) hos Ishøj kommune og 1 ny avlstyr (Aksel) hos en meget dygtig avler ved Ringsted. Vi glæder os til samarbejdet, og tænker også vores nye tyre glæder sig til at komme i aktion.

 

Nye ansatte på vej til Guldager:

Vi har købt 6 flotte kalve i Østbirk + 4 flotte kalve fra Sjelborg. Vi glæder os til samarbejdet.

 

Vi ses derude i naturen eller i butikken.

Hilsen

Dennis, Arne, Olivia, Simon, Annemette, Bjarne, Svendsen, Magne, Thomas & Peder

Alle nyhedsbreve




























































































Bestilling af kød

Det primære for Guldager Highland Cattle I/S er afgræsning/naturpleje, men det hænder vi slagter, hvilket giver noget 1. klasses kød, Du kan bestille kød her

Nyheder

Udbringning af kød

Udbringning af kød

Nyhedsbreve

Guldager Highland Cattle News - Maj 2026

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev her

E-mail adresse